Päivähoito

Ennen kouluun menoa lapsella on oikeus päivähoitoon. Lapsi voi olla päivähoidossa vähintään 20 tuntia viikossa tai enemmän, jos vanhemmat ovat töissä tai opiskelevat. Päivähoidossa lapsi oppii esimerkiksi sosiaalisia taitoja. Päiväkodissa ja hoidossa ollaan paljon ulkona ja leikitään. Jos lapsi ei puhu suomea tai ruotsia, hän saa tukea kielen oppimiseen.  

Esiopetus

Kaikki lapset osallistuvat esiopetukseen. Esiopetus kestää yhden vuoden ja se on pakollista, mutta ilmaista. Yleensä esiopetusta on neljä tuntia päivässä maanantaista perjantaihin. Esiopetuksen aikana lapsi oppii sellaisia taitoja, jotka auttavat koulussa, kuten kirjaimia. Opetukseen kuuluu ulkoilua ja leikkimistä. Jos lapsi ei puhu suomea tai ruotsia, hän saa tukea kielen oppimiseen.  

Kuntien sivuilta löydät hakuohjeet päivähoitoon ja esiopetukseen:

Forssan päivähoito

Yhteyshenkilö: Mervi Ulmonen, p. 050-56400, mervi.ulmonen(at)forssa.fi

Humppilan päivähoito

Yhteyshenkilö: Katja Ojala,  p. 050 542 2030 ,katja.ojala(at)humppila.fi

Jokioisten päivähoito

Yhteyshenkilö: Arja Mikkola, p. 050-5925859,  arja.mikkola(at)jokioinen.fi tai Kirsi Sundqvist,  p. 050-3039531, kirsi.sundqvist(at)jokioinen.fi

Tammelan päivähoito

Yhteyshenkilö: Paula Laakso p. 050 372 22, paula.laakso(at)tammela.fi

Ypäjän päivähoito

Yhteyshenkilö: Anne-Mari Paloposki, p. 044-4352015, anne-mari.paloposki[at]ypaja.fi tai Minna Nouko, p.050-5747744, minna.nouko[at]ypaja.fi

Perusopetus

Kaikkien Suomessa vakituisesti asuvien lasten täytyy osallistua perusopetukseen. Perusopetus alkaa samana vuonna, kun lapsi täyttää seitsemän vuotta. Peruskoulussa on luokat 1-6 (alakoulu) ja 7-9 (yläkoulu). Perusopetuksen järjestävät kunnat ja se on ilmaista. Jos lapsi tai nuori on vasta muuttanut Suomeen, hän voi saada perusopetukseen valmistavaa opetusta. Valmistava opetus kestää yleensä vuoden. Sen jälkeen oppilas voi edelleen opiskella suomea tai ruotsia toisena kielenä eli S2-kielenä, jos hän tarvitsee tukea kielen oppimisessa.

Kuntien sivuilta löydät tietoa perusopetukseen ilmoittautumisesta. 

Forssan perusopetus

Yhteyshenkilö: Atte Kolis, p. 040- 6527 583, atte.kolis(at)forssa.fi

Humppilan perusopetus

Yhteyshenkilö: Anssi Lepistö, p. 044 706 4412, anssi.lepisto(at)humppila.fi

Jokioisten perusopetus

Tammelan perusopetus

Yhteyshenkilö: Sari Lukkala, p. 050 597 6224, sari.lukkala(at)tammela.fi 

Ypäjän perusopetus

Yhteyshenkilö: Turo Järvelä, p. 044 4352010, turo.jarvela[at]ypaja.fi,